iPad-split-screen
S příchodem iOS 9 a OS X 10.11 El Capitan se na většině zařízení od Applu usídlila nová funkce s označením Split screen neboli rozdělený obraz. Přestože na každém z operačních systémů jde o technologicky jinou záležitost, z čistě uživatelského pohledu se jedná o stejný koncept, který opět trochu přibližuje OS X k iOS a obráceně. Zjednodušeně řečeno se obrazovka rozdělí na dvě poloviny a v každé z nich běží jedna aplikace.
Uživatel tak v jednu chvíli naplno využívá celou pracovní plochu a zároveň si může dopřát komfort snadného opisování informací či práce se dvěma programy najednou. Pojďme se podívat na detaily. Split screen na iOS V případě iOS se jedná o novinku spojenou s multitaskingem. Poprvé v historii iOS nabízí právě split screen opravdu plnohodnotný běh dvou aplikací současně. To samozřejmě znamená dvakrát větší zátěž na procesor a dvakrát větší spotřebu operační paměti, takže funkce split screen je zatím k dispozici pouze na nejnovějších modelech iPadu mini, iPadu Air a iPadu Pro. Druhým omezením je fakt, že ve split screen jde spouštět pouze ty aplikace, které byly aktualizovány pro iOS 9 a tento režim podporují. A do třetice je záhodno zdůraznit, že musí jít o dvě různé aplikace. nejde si tedy vedle sebe otevřít třeba dvě okna Safari.
A jak na to prakticky? V okamžiku, kdy máte otevřenou první aplikaci, přejedete prstem zhruba uprostřed displeje přes jeho levý okraj zleva doprava. Tím se do třetiny obrazovky vytáhne panel s aplikací spuštěnou jako předposlední. Pokud to není ta, kterou chcete použít, stačí zatáhnout v tomto sloupci odshora dolů, čímž se přesunete do výběru aplikací. Jakmile máte na displeji správné aplikace, stačí vzít prstem za dělící čáru a posunout ji do poloviny displeje. Tím se aktivuje split screen a plnohodnotný souběžný běh obou aplikací. Split screen na OS X Na počítači si samozřejmě můžete otevřít aplikací a jejich oken, kolik jen chcete. Jakmile se ale přepnete do celoobrazovkového režimu, vidíte pouze jedno okno jedné aplikace. Tento limit odstraňuje právě poslední verze systému OS X 10.11 s označením El Capitán.
Pokud na tlačítku pro full screen nekliknete, ale přidržíte jej delší dobu, rozdělí se obrazovka na dvě části. Nejprve umístíte jedno okno do pravé části, a pak si vyberete druhé okno pro levou stranu. Opět platí, že je podmínkou, aby aplikace podporovala tuto funkci, takže ji není možné použít u starých verzí programů. Na druhou stranu jediným limitem je právě nainstalování OS X El Capitan, takže Split screen můžete používat na drtivé většině Maců. Navíc, na rozdíl od iOS, můžete zobrazit dvě okna stejné aplikace. Závěrem Je zajímavé sledovat, jak rozdílně řeší stejný problém Microsoft a Apple. Microsoft jde cestou jednotného systému Windows 10, který se ale na různých zařízeních ovládá různě.
Zatímco Apple má pro tablety a telefony jeden systém a pro počítače druhý s tím, že se ale naopak snaží ovládání maximálně sbližovat. Každému vyhovuje něco jiného, ale mně osobně se přístup Applu opravdu líbí.